STRONA GABINETÓW PARTNERSKICH ORAL-B

V EDYCJA OLIMPIADY HIGIENISTEK

12 lutego 2019

          Higienistki stomatologiczne mają świadomość konieczności stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. W naszym kraju w ciągu roku mamy możliwość uczestnictwa w różnych ogólnoeuropejskich i ogólnopolskich targach, którym zazwyczaj towarzyszą konferencje i szkolenia. Od pięciu lat wartym uwagi wydarzeniem jest Olimpiada Higienistek dla uczennic, w której od zeszłego roku mogą wziąć udział również pracujące higienistki.

        Wszystkie zwody medyczne zobligowane sa do stałego rozwoju w zakresie praktykowanej dziedziny. Higienistki stomatologiczne mają tego świadomość i nie da się nie zauważyć ich coraz aktywniejszego udziału w szkoleniach, konferencjach i zjazdach organizowanych dla branży stomatologicznej. W naszym kraju w ciągu roku mamy możliwość uczestnictwa w różnych ogólnoeuropejskich i ogólnopolskich targach, którym towarzyszą konferencje i szkolenia. W kwietniu będziemy mieli możliwość zapoznania się z nowymi rozwiązaniami w stomatologii podczas Targów Krakdent, a we wrześniu warto wybrać się do Warszawy na Warsaw Medical Show i Poznania na Targi CEDE Środkowoeuropejską Wystawę Produktów Stomatologicznych, której towarzyszy 3 Kongres Unii Stomatologii Polskiej gdzie higienistki i asystentki odnajdą coś dla siebie podczas 4  Ogólnopolskiego Zjazdu Higienistek i Asystentek Stomatologicznych „Zawód higienistki i asystentki wart POZNANIA”. Jeśli ktoś ma ochotę na podobne wydarzenie poza naszym krajem to w Niemczech w marcu odbędą się międzynarodowe targi IDS w Kolonii.               Jednak targi w połączeniu z konferencjami to tylko jedna z wielu możliwości. Ciekawą propozycja podnoszenia kwalifikacji jest z pewnością organizowana od pięciu lat Olimpiada Higienistek, która od zeszłego roku dostępna jest nie tylko dla osób uczących się ale również dla pracujących absolwentów. Od zeszłego roku organizatorem jest Polska Akademia Profilaktyki Stomatologicznej.

Struktura Olimpiady: I etap: od 01 lutego 2019 r. do 01 kwietnia 2019 r. test on-line, identyczny dla wszystkich uczestników składający się z 30 pytań jednokrotnego wyboru. Każda zarejestrowana osoba może podejść do testu tylko jeden raz. Uczestnicy, którzy uzyskają minimum 60% poprawnych odpowiedzi, zostna zakwalifikowani do II etapu Olimpiady. II etap: 6 kwiecień 2019 r. test on-line składający się z 30 pytań jednokrotnego wyboru. Limit czasu 60 minut. Do III etapu Olimpiady kwalifikacje otrzymuje 12 uczestników udzielających co najmniej 70% poprawnych odpowiedzi i osiągających najkrótszy czas odpowiedzi III etap: 23-24.05.2019 podczas III Międzynarodowego Kongres PAPS wszyscy zakwalifikowani do III etapu wezmą udział w części teoretycznej, która odbędzie się dnia 23.05.2019. W części praktycznej dnia 24.05.2019 r. weźmie udział 6 uczestników z najlepszymi wynikami uzyskanymi po części teoretycznej z dnia 23.05.2019 r.

Wydarzenie to z roku na rok zyskuje na popularności; w roku 2015 w olimpiadzie udział wzięło ok 300 higienistek uczących się i kolejno w 2016r. 500 uczennic, w 2017r. 600 uczennic, a w 2018 r już 800 uczennic i pracujących higienistek. Organizatorzy za cel stawiają sobie wspieranie społeczności higienistek stomatologicznych, mobilizowanie do pogłębiania wiedzy z zakresu higieny stomatologicznej i promocji zdrowia jamy ustnej, podnoszenie na wyższy poziom kwalifikacji zawodowych absolwentów kierunku higienistka stomatologiczna. Miejsca od I do III w obu kategoriach są gratyfikowane nagrodami rzeczowymi. Głównym partnerem jest Instytut Blend-a-med Oral-B. „Weź udział w V edycji Olimpiady PAPS, a tak jak ja zyskasz jeszcze więcej energii i motywacji do dalszego rozwoju” zachęca laureatka zeszłorocznej Olimpiady Paula Woźniak. Bez względu na to jaką wybierzemy drogę zawsze warto postawić na swój rozwój.

hig. stom. Katarzyna Ostrowska