STRONA GABINETÓW PARTNERSKICH ORAL-B

Higienizacja profesjonalna, a domowa.

1 grudnia 2019

Higienizacja profesjonalna:

Zespół stomatologiczny składa się z lekarza, higienistki i asystentki stomatologicznej. Lekarz stomatolog zajmuje się wszystkimi zabiegami leczniczymi, natomiast profesjonalistą w wykonywaniu zabiegów profilaktycznych jest higienistka/higienista stomatologiczny. Zabiegi profilaktyczne, które może  przeprowadzać higienistka lub higienista stomatologiczny to m. in. profesjonalne czyszczenie zębów, które ma na celu usunięcie biofilmu bakteryjnego (płytki bakteryjnej), osadów barwnikowych jak i kamienia nazębnego nad i poddziąsłowego. Biofilm i osad barwnikowy jest usuwany przy użyciu piaskarki. Najbezpieczniejsze i najbardziej komfortowe dla pacjenta  są proszki o małej cząsteczce. Usuwanie kamienia, czyli scaling odbywa się przy użyciu scalera ultradźwiękowego. Zabieg ten przeważnie jest wykonywany bez znieczulania pacjenta, chyba że ma on  bardzo duży stan zapalny przyzębia lub uskarża się na ogromną nadwrażliwość zębów. Wtedy lekarz stomatolog wykonuje miejscowe znieczulenie tak aby zachować maksymalny komfort pacjenta w trakcie zabiegu. Częstotliwość wykonywania zabiegu higienizacji jest ustalana indywidualnie w zależności od potrzeb i stanu dziąseł pacjenta. U osób zdrowych zaleca się zgłaszanie do gabinetu higieny co 6 miesięcy, natomiast w przypadku pacjentów periodontologicznych i ortodontycznych wizyty powinny być co 3-4 miesiące. Pełny zabieg higienizacji wraz z instruktażem trwa 1-1,5 h, a jego koszt oscyluje w granicach 250-300 zł. Aby utrzymać efekt po zabiegu higienizacji jak najdłużej należy odpowiednio dbać o swoje zęby i dziąsła w domu. Dokładne szczotkowanie każdej powierzchni zębów i nitkowanie przestrzeni zagwarantują piękny uśmiech na wiele miesięcy.

 

Higienizacja domowa

 Indywidualny instruktaż higieny jamy ustnej jest bardzo ważną częścią każdej wizyty w gabinecie higieny. Obejmuje on dobór szczoteczki do zębów, nitki, płukanki i przyborów dodatkowych. Zalecając produkty pacjentowi należy brać pod uwagę jego wiek, zdolności manualne, dotychczasowe nawyki, możliwości finansowe, styl życia. Szczególnie skuteczne w oczyszczaniu zębów z płytki bakteryjnej są szczoteczki elektryczne z małą, okrągłą główką. Dzięki takiemu kształtowi szczoteczka dociera we wszystkie zakamarki doczyszczając dokładnie każdą powierzchnię naszych zębów, nawet tych najdalej położonych. Analizując najnowsze badania nad skutecznością oczyszczania zębów przez szczoteczki elektryczne z okrągłą główką można śmiało stwierdzić, że są one bardziej dokładne i skuteczne niż szczoteczki manualne. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że szczoteczki elektryczne potrzebują 2 minut, by oczyścić wszystkie powierzchnie, gdzie dla porównania szczotkowanie szczoteczką ręczną powinno trwać 3 minuty. Stosowanie szczoteczek elektrycznych jest całkowicie bezpieczne dla zębów i dziąseł dzięki wbudowanemu czujnikowi nacisku.

lic.hig.stom. Karolina Kopciewicz-Kozicka

Higienistka stomatologiczna z wielką pasją do swojego zawodu. Praca z pacjentami w klinice stomatologicznej Villa Nova Dental Clinic (www.villanova.pl) daje jej mnóstwo satysfakcji. Członkini Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej, sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, jak również komisji Ogólnopolskiej Olimpiady Higienistek. Autorka wielu publikacji w czasopismach branżowych. Współzałożycielka projektu szkoleniowego dla higienistek i asystentek stomatologicznych Dental Trainer (www.dentaltrainer.pl).